ჭიათურის მუნიციპალიტეტს თავისი რელიეფით, ბუნებრივი წიაღისეულით, ტურისტული და კულტურული თავისებურებებით, შესაბამისი ხელშეწყობის პირობებში, შეუძლია შექმნას შესაძლებლობა, რომლითაც ქალაქი შეიძენს დამატებით მნიშვნელობას. დაიწყება ეკონომიკური ზრდა და გაჩნდება დასაქმების ადგილები.ჭიათურის, როგორც ტურისტული ბრენდის განვითარებისა და მომსახურების სფეროს გაუმჯობესებისათვის შევქმენით იმერეთი ტური, რომელიც ადგილობრივ კერძო სექტორთან ეფქტურად თანამშრომლობს. Მიზანი: იმერეთი ტურის მიზანი ჭიათურის უნიკალური ტურისტული პოტენციალის წარმოჩენა, რეგიონში ტურისტების რაოდენობის ზრდა და საერთაშორისო ასპარეზზე ადგილობრივი ღირსშესანიშნაობების პოპულარიზაციაა. ბუნების სილამაზე და კულტურულ-ისტორიული ძეგლების სიმრავლე კი ამ მიზნის განხორციელების განმაპირობებელი ფაქტორია. ქალაქში გაყვანილ საჰაერო გზებს, საოცარ კარსტული მღვიმეებს, ხეობებს, უძველეს ტაძრებსა და ციხე-სიმაგრეებს უამრავ მნახველს მოზიდვა შეუძლია.
საერთაშორისო ტურისტული ფესტივალი
იმერეთი ტური საერთაშორისო ტურისტული ფესტივალის, Adventure-ს ორგანიზატორია, რომელიც ექსტრემალური ტურიზმით დაინტერესებულ ადგილობრივ და უცხოელ ადამიანებს მრავალფეროვან აქტივობებს სთავაზობს.Საერთაშორისო ტურისტული ფესტივალი მოიავს ექსტრემალური ტურიზმის ისეთ სახეობებს როგორებიცაა ვია-ფერატა, მეკლდეურობა, სპელეოტურიზმი, ნაოსნობა, თევზაობა, ველოგარბენი და სხვა.
სპელეოტურიზმი
სპელეოტურიზმი: ჭიათურა ბუნებრივი ეგზოტიკით გამოირჩევა, რასაც რაიონში კარსტული მღვიმეებისა და გამოქვებულების სიმრავლეც მოწმობს. ამ ეგზოტიკის უკეთ გასაცნობად ფესტივალის მონაწილეები მსოფლიო მნიშვნელობის ტურისტულ ობიექტებამდე სპეციალურად განსაზღვრულ მარშუტებს გადიან. ლაშქრობები იმართება ძუძუანას მღვიმის, ორთვალა კლდისა და ჯრუჭულის მღვიმეების კომპლექსის მიმართულებით. Ძუძუანას მღვიმეში აღმოჩენილმა 34 000 წლით დათარიღებულმა ძაფის ნაშთებმა მთლიანად შეცვალა წარმოდგენა პირველყოფილი ადამიანების შესახებ. ხოლო ჯრუჭულის მღვიმეში ჯერ კიდევ 1960 წელს აღმოჩნდა ამიერკავკასიაში პირველი და დღეისთვისაც ერთ-ერთი უძველესი ნეანდერტალელის ნაშთი.
ვია ფერატა
ვია ფერატა სათავგადასავლო ტურიზმის ერთ-ერთი ყველაზე საინტერესო და პოპულარული აქტივობაა მსოფლიოში, ხოლო ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელი სვერის ვია ფერატა, რომელიც ჯორჯიან მანგანეზის მხარდაჭერით მოეწყო, არა მარტო საქართველოში, არამედ მთლიანად კავკასიის მასშტაბით პირველია. კლდეზე ფოლადის ბაგირითა და რკინის საფეხურებით გაყვანილი ექსტრემალური ბილიკი საქართველოში ჩამოსული სტუმრებისთვის ერთ-ერთი საყვარელი დანიშულების ადგილია.

The municipality of Chiatura, with its territory, natural resources, tourism and cultural features, if properly promoted, can create an opportunity through which the city will gain additional significance. Economic growth will begin and employment opportunities will appear. In order to develop Chiatura as a tourism brand and improve the service area, we created Imereti Tour, which effectively cooperates with the local private sector. The purpose of the Imereti tour is to present the unique tourism potential of Chiatura, increase the number of tourists in the region and promote local attractions on the international stage. The beauty of nature and the abundance of cultural and historical monuments are the determining factors in the realization of this goal. The city's built airways, amazing karst caves, valleys, ancient temples and forts attract many visitors.
International tourism festival
Imereti Tour is the organizer of the international tourism festival Adventure, which offers a variety of activities to local and foreign people interested in extreme tourism. The international tourism festival includes such types of extreme tourism as via ferrata, rock climbing, Speleo Tourism, sailing, fishing, cycling and others.
Speleological Tourism
Chiatura is distinguished by its natural exoticism, as evidenced by the abundance of karst caves and caves in the area. In order to get a closer look at this exotica, festival participants follow specially designed routes to tourist sites of world significance. Hikes are organized in the direction of the Dzudzuana cave, the Ortvala rock, and the Jruchula cave complex. The remains of a 34,000-year-old thread found in Dzudzuana Cave have completely changed the understanding of primitive people. In 1960, the first and still one of the oldest remains of Neanderthals in Transcaucasia were found in the Jruchula cave.
Via Ferrata
Via Ferrata is one of the most interesting and popular adventure tourism events in the world, and Via Ferrata of the village of Sveri, Chiatura municipality, organized with the support of the Georgian Manganese company, is the first not only in Georgia but also in the entire Caucasus. An extreme trail on a rock with a steel rope and iron steps is one of the favorite places for guests visiting Georgia.