ჭიათურელი მეცნიერი ელენე აბაშიძე 101 წლის გახდა
“მსოფლიოს 500 გავლენიანი ლიდერის“ და “მსოფლიოს ასი ყველაზე საინტერესო ადამიანის“ ტიტულის მფლობელი, მეცნიერი ელენე აბაშიძე 101 წლის გახდა.
ელენე აბაშიძე 1922 წლის 18 მარტს ჭიათურაში დაიბადა. მისი ცხოვრება მარტივი არასდროს ყოფილა. 14 წლის ასაკში უმამოდ დარჩენილმა დედასთან ერთად, რომელსაც სახელმწიფო დაწესებულებაში მუშაობა აუკრძალეს, განათლების მიღება და დიდი მიზნებისთვის ბრძოლა შეძლო. პერევისის სკოლაში მასწავლებლობასა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში მშვიდ, მაღალანაზღაურებად სამსახურს ექსპედიციებში სიარული არჩია და გადაწყვიტა ცხოვრება მეცნიერებისთვის მიეძღვნა.
1998 და 2003 წლებში, აშშ-ს ბიოგრაფიის საერთაშორისო ინსტიტუტმა მას “წლის ქალბატონის” წოდება მიანიჭა.
ქალი, რომელიც მსოფლიომ არაერთხელ აღიარა, გეოგრაფი, კარსტოლოგი, სპელეოლოგი, ჰიდროლოგი, ჰიდროგეოლოგი, გეოლოგია-მინერალოგიის მეცნიერებათა დოქტორი ელენე აბაშიძე 540 სამეცნიერო ნაშრომის, 13200 ექსპერიმენტის და 2 მონოგრაფიის ავტორია.
“ჯორჯიან მანგანეზი” ელენე აბაშიძის მეცნიერული მიღწევების მხარდამჭერია. Კომპანია მას ყოველთვიურად 1000 ლარით ეხმარება.

Scientist Elene Abashidze, winner of the titles of "500 influential leaders of the world" and "100 most interesting people of the world", turned 101 years old.
Elene Abashidze was born on March 18, 1922 in Chiatura. Her life was never easy. Left fatherless at the age of 14 with her mother, who was forbidden to work in a state institution, Shhe was able to get an education and fight for great goals. She chose a quiet, well-paid job at the Perevis School of Education and the Ministry of Agriculture to go on expeditions and decided to dedicate his life to science.
In 1998 and 2003, the International Institute of American Biography awarded her the title of "Woman of the Year".
A woman who has been recognized by the world more than once, geographer, cartologist, speleologist, hydrologist, hydrogeologist, doctor of geology-mineralogy Elene Abashidze is the author of 540 scientific works, 13200 experiments and 2 monographs.
Georgian Manganese is a supporter of Elene Abashidze's scientific achievements. The company helps her with 1000 GEL every month.