ზესტაფონში მეტალურგის დღე აღინიშნა
„ჯორჯიან მანგანეზის“ მმართველმა გუნდმა ზესტაფონში ფეროშენადნობთა ქარხნის მეტალურგები დააჯილდოვა და პროფესიული დღე მიულოცა.
„ჯორჯიან მანგანეზის“ მმართველმა გუნდმა ზესტაფონში ფეროშენადნობთა ქარხნის მეტალურგები დააჯილდოვა და პროფესიული დღე მიულოცა. მეტალურგებს, კომპანიის საქმიანობაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის მადლობის სიგელები და ფულადი ჯილდოები გადაეცათ.
მეტალურგის დღეს კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ წარმომადგნელები და ადგილობრივი მთავრობის წევრები დაესწრნენ. პროფესიული დღე მეტალურგებს, პირადად მიულოცა კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ სპეციალურმა მმართველმა ნიკოლოზ ჩიქოვანმა, ზესტაფონის, ბაღდათის, თერჯოლისა და ტყიბულის მაჟორიტარმა დეპუტატმა ბეჟან წაქაძემ, სახელმწიფო რწმუნებულმა იმერეთის რეგიონში ზვიად შალამბერიძემ, ზესტაფონის მერმა ვასილ გველესიანმა, „ჯორჯიან მანგანეზის“ საოპერაციო მართვის დირექტორმა ლაშა თუთბერიძემ და ფეროშენადნობთა ქარხნის დირექტორმა გოჩა ქურდაძემ.
„პროფესია მეტალურგი ძლიერი, შრომისმოყვარე, მიზანდასახული ადამიანების საქმეა, რომელიც ხელოვნებასა და მეცნიერებას აერთიანებს. მეტალურგთა შრომისმოყვარეობა და პასუხისმგებლობა გულწრფელ აღიარებას, პატივისცემასა და დაფასებას იმსახურებს. მეტალურგობა მოითხოვს დიდ გამბედაობას, ვაჟკაცობას და შრომისმოყვარეობას. ეს ის თვისებებია, რომლებსაც თითოეულ თანამშრომელში ვხედავ და რომელიც უდიდეს პატივისცემასა და დაფასებას იმსახურებს,“ განცხადა „ჯორჯიან მანგანეზის სპეციალურმა მმართველმა ნიკოლოზ ჩიქოვანმა.
მეტალურგის პროფესიულ დღეს კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზი“ ყოველწლიურად სხვადასხვა ღონისძიებებით აღნიშნავს. მიზანი ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანაში დასაქმებულების დაფასება და მომავალ თაობაში მეტალურგის პროფესიის პოპულარიზაციაა. ფეროშენადნობთა ქარხანაში, მეტალურგის დღეს საზეიმოდ გაიხსნა ექსპერიმენტალური ღუმელი მეორე საამქროში.
„ექსპერიმენტალური ღუმელი უნიკალური პროდუქციის, კრისტალური სილიციუმის ტექნოლოგიის ათვისებაში დაგვეხმარება, რაც იმას ნიშნავს, რომ საწარმო ზრდის თავის წარმოებას ახალი მიმართულებებით,“ განაცხადა ფეროშენადნობთა ქარხნის დირექტორმა გოჩა ქურდაძემ.
მეტალურგის დღის აღნიშვნა ტრადიციულად უკავშირდება ქართული მეტალურგიის ფუძემდებლის გიორგი ნიკოლაძის სახელს, რომლის ხელმძღვანელობითაც საქართველოში, პირველი სადნობი საცდელი ღუმელი აშენდა. მეტალურგის პროფესიულ დღეს მოქალაქეები და ფეროშენადნობთა ქარხნის თანამშრომლები ზესტაფონში, სწორედ გიორგი ნიკოლაძის სკვერში იკრიბებიან, ტრადიცია არც წელს დაირღვა. მოქალაქეებმა მონუმენტი ყვავილებით შეამკეს და ქვეყნის წინაშე გიორგი ნიკოლაძის ღვაწლზე ისაუბრეს.
გარემოს დაცვის მიმართ თავისი წილი პასუხისმგებლობის გაზიარების მიზნით და უკეთესი ეკოსისტემის შექმნისთვის, გამწვანების აქცია მოეწყო, სადაც ზესტაფონის მასშტაბით 500 ძირი იფანი, ტუია და სხვა ხე მცენარეები დაირგო. მიმდინარე წელს, კომპანიის მიერ არაერთი გამწვანების აქციაა დაანონსებული, რომელიც ნერგების დარგვას და გახარებას ითვალისწინებს.

Metallurgist's Day was celebrated in Zestafoni
The management team of Georgian Manganese awarded the metallurgists of the ferroalloy plant in Zestafoni and congratulated them on their professional day.
The management team of Georgian Manganese awarded the metallurgists of the ferroalloy plant in Zestafoni and congratulated them on their professional day. The metallurgists were given certificates of gratitude and monetary awards for their special contribution to the company's activities.
Representatives of the Georgian Manganese company and members of the local government attended the metallurgical day. The professional day was personally congratulated by the special manager of Georgian Manganese, Nikoloz Chikovani, Zestafoni, Baghdati, Terjola and Tkibuli Member of Parliament Bezhan Tsakadze, state trustee in Imereti region Zviad Shalamberidze, Zestafon mayor Vasil Gvelesiani, Director of Operational Management of Georgian Manganese Lasha Tutberidze and the director of the ferroalloy plant Gocha Kurdadze.
"The profession of metallurgist is the work of strong, hard-working, purposeful people who combine art and science. Hard work and responsibility of metallurgists deserve sincere recognition, respect and appreciation. Metallurgy requires great courage, bravery and hard work. These are the qualities that I see in each employee and that deserve the greatest respect and appreciation," said Nikoloz Chikovani, special manager of Georgian Manganese.
Every year, Georgian Manganese celebrates Metallurgist's Professional Day with various events. The goal is to appreciate the employees of the Zestafoni ferroalloy plant and promote the metallurgical profession in the next generation. In the ferroalloys factory, on the day of the metallurgist, an experimental furnace was officially opened in the second workshop.
"The experimental furnace will help us to use the technology of crystalline silicon for unique products, which means that the enterprise increases its production in new directions," said Gocha Kurdadze, Director of the ferroalloys plant.
The celebration of Metallurgist's Day is traditionally associated with the name of Giorgi Nikoladze, the founder of Georgian metallurgy, under whose leadership, the first test furnace was built in Georgia. On the metallurgist's professional day, citizens and employees of the ferroalloy plant gathere in Zestafoni, right in Giorgi Nikoladze square, the tradition was not broken this year either. The citizens decorated the monument with flowers and spoke about the achievements of Giorgi Nikoladze before the country.
In order to share responsibility for environmental protection and to create a better ecosystem, a greening campaign was organized, where 500 plants of ifan, thuja and other trees were planted throughout Zestafoni. This year, the company has announced a number of greening campaigns, which include planting and cheering up seedlings.