ჭიათურაში სახალხო საბაგიროს რეაბილიტაცია დაიწყო
ჭიათურაში სახალხო-სამგზავრო ტრანსპორტის – საბაგიროს აღდგენის მასშტაბური პროექტი დაიწყო. ამ ეტაპზე აქტიურად მუშაობენ სადგურების განახლებაზე.
ჭიათურაში სახალხო-სამგზავრო ტრანსპორტის – საბაგიროს აღდგენის მასშტაბური პროექტი დაიწყო. ამ ეტაპზე აქტიურად მუშაობენ სადგურების განახლებაზე. პროექტის ფარგლებში მთლიანად გამოიცვლება ბაგირები, მართვის სისტემა და რაც ყველაზე მთავარია, სრულად განახლდება ისტორიული, უნიკალური სამგზავრო გონდოლები. სამუშაოების დასრულების შემდეგ კი შენარჩუნებული იქნება, როგორც მთავარი სადგურის, ასევე გონდოლების პირვანდელი იერსახე.
სახალხო – სამგზავრო საბაგიროს და სადგურს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი აქვს მინიჭებული. ამიტომ სამუშაო განსაკუთრებული სიფრთხილით, წინასწარ შემუშავებული გეგმის მიხედვით და უსაფრთხოების ნორმების სრული დაცვით ტარდება.
ორგონდოლიანი საშევარდნოს ხაზი ორივე მიმართულებით 14 -ი მგზავრისთვისაა გათვალისწინებული. ხაზის სიგრძე 250 მეტრია, სადგურებს შორის სიმაღლე 186 მეტრი, დახრის კუთხე 48 გრადუსი, მოძრაობის ხანგრძლივობა 1, 7 წთ, სიჩქარე კი 2, 8 მეტრი წამში.
საბაგირო ხაზის, გონდოლების და სადგურის აღდგენას უზრუნველყოფს კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზი“ მუნიციაპლური განვითარების ფონდთან ერთად. საბაგირო დაახლოებით ორი წელია არ ფუნქციონირებს, რადგან სამგზავრო ხაზი, ისევე, როგორც გონდოლები, მთლიანად ამორტიზებული იყო. სარეაბილიტაციო სამუშაოების დასრულების შემდეგ კი მგზავრობა სრულად უსაფრთხო გახდება, რაც ქალაქს ახალ სიცოცხლეს შესძენს.
ჭიათურაში პირველი სამგზავრო კიდული ბაგირგზა „ჭიათურა -პერევისა“, ე.წ. 25–ის გზა 1954 წელს, გამოჩენილი ინჟინერ-კონსტრუქტორის, გიორგი ფანცულაიას ხელმძღვანელობით აშენდა. 1966 წელს კი კვლავ გიორგი ფანცულაიას ხელმძღვანელობით გაკეთდა უნიკალური სახალხო – სამგზავრო ბაგირგზა ნინოშვილის ქუჩიდან საშევარდნოზე. ეს საბაგირო ხაზი ჭიათურის სავიზიტო ბარათია, რომელიც განსაკუთრებულ ინტერსს იწვევს ტურისტებში. შესაბამისად, პროექტის დასრულების შემდეგ ქალაქში გაიზრდება სტუმართა რიცხვი, რაც თავის მხრივ, დადებით გავლენას მოახდენს ჭიათურის, როგორც ტურისტული ცენტრის განვითარებაზე.

The rehabilitation of the public cable carcab in Chiatura has started
In Chiatura, a large-scale project for the restoration of the public passenger transport - cable cab has started.
In Chiatura, a large-scale project for the restoration of the public passenger transport - cable cab has started. At this stage, active work is in progress on upgrading the stations. As part of the project, the ropes, the control system will be completely replaced, and most importantly, the historic, unique passenger gondolas will be completely renovated. After the completion of the works, the original appearance of both the main station and the gondolas will be preserved.
The public-passenger cable cab and the station have been granted the status of a cultural heritage monument. Therefore, the work is carried out with special care, according to a pre-developed plan and in full compliance with safety norms.
Two gondola Sashevardno line is provided for 14 passengers in both directions. The length of the line is 250 meters, the height between the stations is 186 meters, the angle of inclination is 48 degrees, the duration of the movement is 1.7 minutes, and the speed is 2.8 meters per second.
The restoration of the ropeway, gondolas and station will be provided by the Georgian Manganese together with the Municipal Development Fund. The cable cab has not been in operation for about two years, because the passenger line, as well as the gondolas, were completely amortized. After the completion of the rehabilitation works, travel will become completely safe, which will give the city a new life.
The first passenger ropeway in Chiathura is "Chiathura-Perevisa", the so-called the 25th road was built in 1954 under the leadership of Giorgi Pansulaia, an outstanding engineer-constructor. In 1966, under the leadership of Giorgi Phantsulaia, a unique public-passenger ropeway was built from Ninoshvili Street to Sashevardno. This ropeway is Chiatura's visiting card, which attracts tourists. Accordingly, after the completion of the project, the number of visitors to the city will increase, which in turn will have a positive impact on the development of Chiatura as a tourist centre.