GM აკადემია თანამშრომელთა პროფესიული განვითარებისთვის
GM აკადემია კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ სასწავლებელია, რომელიც კომპანიაში დასაქმებულთა პიროვნული და პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით შეიქმნა.
GM აკადემია კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ სასწავლებელია, რომელიც კომპანიაში დასაქმებულთა პიროვნული და პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით შეიქმნა. აკადემიის მიზანია, გადაამზადოს და კვალიფიკაცია აუმაღლოს კომპანიის საწარმოს თანამშრომლებს და შექმნას ბაზარზე კონკურენტუნარიანი და ტექნოლოგიურ განვითარებაზე ორიენტირებული ადამიანური რესურსი. აქ საწარმოო მიმართულებით სწავლება მიმდინარეობს, თუმცა აკადემიის ამოცანა ადმინისტრაციული და შუა რგოლის მენეჯერების პროფესიული და ტექნოლოგიური უნარების გაუმჯობესებაცაა.
„ჩვენი ამოცანაა, თანამშრომლებს შევუქმნათ ისეთი გარემო, რომელიც ორიენტირებულია როგორც პროფესიული ღირებულებების ჩამოყალიბებაზე, ასევე პიროვნულ და პროფესიულ განვითარებაზე. სამთო მოპოვების საქმიანობიდან გამომდინარე, ძალიან ხშირად ვლინდება ვიწრო და დარგობრივი სპეციალისტების სიმწირე, რაც ჩვენთვის ძალიან პრობლემურია. მას შემდეგ, რაც ამ კომპანიაში დავიწყე მუშაობა, მივხვდი, რომ “GM აკადემია” აუცილებელი და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ისეთი დიდი კომპანიისთვის, როგორიც „ჯორჯიან მანგანეზია“ და მისი არსებობა მნიშვნელოვანია ასევე რეგიონისა და მისი განვითარებისთვის“, – გვეუბნება „ჯორჯიან მანგანეზის“ ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტის დირექტორი მარიამ ქუთათელაძე.
“GM აკადემია” უზრუნველყოფს პრაქტიკაზე დაყრდნობით სწავლებასა და უწყვეტ განათლებას თანამშრომლებისთვის, რომლებიც განსაკუთრებით მძიმე და საშიშ პირობებში ახორციელებენ საკუთარ მოვალეობას. აკადემიის მიზანია, გამოზარდოს ისეთი პროფესიული და დარგობრივი მიმართულებების სპეციალისტები, რომლებიც საწარმოო საქმიანობის მოთხოვნებს უპასუხებენ. პროფესიული გადამზადების საფუძველზე, შუა რგოლის მენეჯერები და სხვა სპეციალისტები შეძლებენ სამთო საწარმოში ძირითადი სამუშაოების შესრულებას და მათზე კონტროლის განხორციელებას, მუშაობის პროცესში წარმოქმნილი შეუსაბამობების დროულ აღმოჩენასა და მათ აღმოფხვრას, რაც დასაქმებულებს საწარმოო ტრავმებს აარიდებს.
კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზმა“ კადრების პროფესიული განვითარების სტრატეგიაც შეიმუშავა იმისათვის, რომ თანამშრომლებმა უფრო ეფექტურად აიმაღლონ პროფესიული უნარები და მიიღონ ახალი ცოდნა და გამოცდილება. პროექტის მთავარი სტრატეგია – კომპანიის თანამშრომელთა პროფესიული გადამზადების გეგმა 2021 წლის დასაწყისში ზედმიწევნით გაიწერა და შრომის ბაზრის კონკურენტუნარიანი გარემოდან გამომდინარე, პერიოდულად იხვეწება. კომპანიის ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტის კოორდინირებით, შეიქმნა სამთო-მოპოვებითი საქმიანობის 6 ძირითადი საწარმოო დარგის პროფესიული მოკლევადიანი (3-4-თვიანი) კურსები, რომლებიც გულისხმობს შემდეგ პროფესიებში გადამზადებას: გვირაბგამყვანი, ამფეთქებელი, ელმავლის მემანქანე, ქვესადგურის მორიგე, ვენტილატორის მემანქანე, სკრეპერის მემანქანე.
ზემოთ ჩამოთვლილ ყველა პროფესიაში თანამშრომელთა გადამზადებას “GM აკადემია” მაღალი სტანდარტების მიხედვით ახორციელებს.

GM Academy is a school of the Georgian Manganese company, which was created to promote the personal and professional development of the company's employees. The aim of the academy is to retrain and raise the qualifications of the company's enterprise employees and create a competitive and technological development-oriented human resource in the market. Trainings are conducted here in the production direction, but the task of the academy is also to improve the professional and technological skills of administrative and middle managers.
"Our task is to create an environment for employees that is focused on the formation of professional values, as well as personal and professional development. Due to the mining activity, there is very often a shortage of narrow and specialized specialists, which is very problematic for us. After I started working in this company, I realized that "GM Academy" is necessary and vital for such a big company as Georgian Manganese, and its existence is also important for the region and its development", says Mariam Kutateladze, director of the Human Resources Management Department of Georgian Manganese.
"GM Academy" provides practice-based training and continuous education for employees who carry out their duties in particularly difficult and dangerous conditions. The aim of the Academy is to train specialists in such professional and branch areas who will respond to the requirements of production activities. On the basis of professional training, middle managers and other specialists will be able to perform basic tasks in a mining enterprise and exercise control over them, timely detection of inconsistencies in the work process and their elimination, which will prevent employees from industrial injuries.
"Georgian Manganese" has also developed a strategy for professional development of personnel in order for employees to improve their professional skills more effectively and to gain new knowledge and experience. The main strategy of the project – the professional training plan of the company's employees was written down in details in the beginning of 2021 and, based on the competitive environment of the labour market, it is periodically renewed. With the coordination of the human resources management department of the company, professional short-term (3-4-month) courses of 6 main production branches of mining activity were created, which involve training in the following professions: tunnel driver, blaster, electric motor operator, substation operator, fan operator, scraper operator.
"GM Academy" carries out training of employees in all professions listed above according to high standards.